Islandia (11 dni)

Przygoda: W krainie maskonura i diamentowych plaż

Witamy na Islandii, czyli w krainie lodu i ognia. Podczas naszego pobytu odwiedzimy kolonie lęgowe maskonurów, wyruszymy w rejs na poszukiwanie wielorybów, a islandzkie konie zabiorą nas na wyprawę brzegiem czarnych wulkanicznych plaż. Będziemy mogli zanurzyć się w krystalicznie czystych wodach, które wypełniły szczelinę międzykontynentalną oraz wykąpać w gorących źródłach geotermalnych. 

W SKRÓCIE

• 11 dni – MAJÓWKA 🙂
• Maj 2024 i 2025
• Grupy około: 25 osób
• Wiek: od 4 roku życia (niektóre atrakcje wymagają weryfikacji wiekowej. W przypadku chęci wyjazdu z malutkimi dziećmi – prosimy o kontakt).

OTWARTA REZERWACJA NA
MAJ 2025 (MAJÓWKA)
23 kwiecień – 03 maj 2025 (środa – sobota) ZAPISY ZAMKNIĘTE
MAJ 2024 (MAJÓWKA):
27 kwiecień – 07 maj 2024 (sobota – wtorek)

Nowe terminy – napisz do nas

Możliwość organizacji wyjazdów dla grup prywatnych oraz szkolnych.

Poziom dzikości wyprawy

  • Za spotkanie dzikich reniferów.
  • Za dotarcie do lodowca.
  • Za jazdę konno po wulkanicznej plaży.
  • Za obserwację maskonurów.
  • Za zobaczenie wielorybów.
  • Za pływanie w szczelinie międzykontynentalnej.
  • Za kąpiel w gorących źródłach podgrzewanych aktywnością wulkanów.
  • Za dotarcie do Złotego Wodospadu.

1. DZIEŃ – witamy na wyspie lodu i ognia

Przylatujemy na wulkaniczną wyspę! Aby dotrzeć na Islandię, pokonamy ponad dwa tysiące kilometrów! Jeśli spojrzymy na mapę, okaże się, że ze stolicy kraju – Rejkiawiku, w której spędzimy naszą pierwszą noc, bliżej nam do Grenlandii niż Polski 🙂

2. DZIEŃ – poszukiwania dzikich reniferów

O poranku wyruszamy do Egilsstaðir – miasta położonego na północno-wschodnim krańcu wyspy. Stamtąd samochodami terenowymi wyjedziemy na arktyczne safari w poszukiwaniu dziko żyjących reniferów.

Renifery sprowadzono na Islandię w XVIII wieku i obecnie można je spotkać tylko we wschodniej części wyspy, gdzie znajdują się największe ilości porostu, który stanowi przysmak dla tych zwierząt. Koniecznie zabierzemy ze sobą lornetkę, która pozwoli łatwiej wytropić stado „arktycznych jeleni”.

Renifery zostały sprowadzone w celach hodowlanych, ale około 300 lat temu rdzenni mieszkańcy Islandii zrezygnowali z ich hodowli, gdyż woleli hodować owce. Zwierzęta, które spotkamy będą więc potomkami wypuszczonych na wolność reniferów sprzed 300 lat.

3. DZIEŃ – Wioska Wikingów i plaża iluzji optycznych

Celem naszej podróży jest półwysep Stokksnes, na którym znajduje się masyw górski Vestrahorn zwany potocznie przez Islandczyków „Górą Batmana”. Ciemne, ostre krawędzie szczytów masywu rzeczywiście przypominają maskę znanego na całym świecie bohatera komiksów.

To również jedno z najpopularniejszych miejsc wśród fotografów przyjeżdżających na Islandię. Wulkaniczne wydmy w połączeniu z wodą unoszącą się w pobliskiej zatoce tworzą niesamowite iluzje optyczne. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym miejscu powstała makieta Wioski Wikingów chętnie odwiedzana przez turystów i mieszkańców wyspy. Spacerując między drewnianymi domami z dachami z trawy, można naprawdę zatracić się w fascynujących czasach dawnych Wikingów.

4. DZIEŃ – spacer po Diamentowej Plaży

Jeszcze 20 000 lat temu, podczas ostatniej epoki lodowcowej, około 32% powierzchni Ziemi, w tym większość Europy, było pokryte lodem. Pozostałości tych form możemy podziwiać dziś w strefie podbiegunowej, a znamy je pod nazwą lodowców.

Jednym z nich, jest położony w południowej części Islandii Vatnajökull. Jego charakterystyczna lokalizacja, tuż przy zatoce Jökulsárlón gwarantuje nam odkrywanie nigdzie indziej niespotkanych krajobrazów. Od lodowca odrywają się bowiem bryły lodu, które dryfują przez jezioro (lagunę lodowcową) i kierują się w stronę morza. Część z tych lodowych diamentów osiada na czarnej powulkanicznej plaży na której będziemy :).

Fakultatywnie – wsiądziemy do łodzi, aby przepłynąć zatokę wypełnioną małymi górami lodowymi. Ci z nas, którym starczy sił, będą mieć okazję założyć specjalne raki i hełmy, by wspiąć się na lodowiec pełen głębokich szczelin i wodnych kotłów (fakultatywnie).

5. DZIEŃ – poznajemy konie islandzkie

Wyruszamy nas spotkanie z jednym z najbardziej charakterystycznych zwierząt zamieszkujących wyspę – koniem islandzkim. Konie są częstym elementem nordyckich mitów, jednym z najbardziej znanych był Sleipnir, koń Odyna. Miał osiem nóg i potrafił poruszać się po ziemi, w powietrzu oraz po tafli wody. Na Islandii konie wykorzystywane są przez hodowców owiec podczas przepędzania stada.

My odwiedzimy je na ranczo, gdzie dowiemy się więcej o życiu i historii islandzkich kucy. Na sam koniec udamy się na konną przejażdżkę wzdłuż wulkanicznych plaż Reynisfjara, gdzie będziemy mogli podziwiać bazaltowe klify, charakterystyczne dla wybrzeża Islandii. 

Młodsze dzieci będą mogły pojeździć na lonży.

6. DZIEŃ – docieramy na Wyspę Maskonurów

Dziś zmieniamy środek transportu na prom. Czeka nas przeprawa na wyspę Maskonurów – Vestmannaeyjar. Położona przy południowym brzegu Islandii wyspa to główna lokalizacja kolonii lęgowych „braciszków arktycznych” (tak brzmi bezpośrednie tłumaczenie łacińskiej nazwy maskonurów – Fratercula arctica :)). Otaczający Vestmannaeyjar otwarty ocean oraz skalista, pełna stromych klifów linia brzegowa to idealne warunki życia dla tego morskiego ptaka. 

7. DZIEŃ – trekking w poszukiwaniu maskonurów

Razem z naszym lokalnym przewodnikiem wyruszamy na trekking po wyspie Vestmannaeyjar. Będziemy poszukiwać gniazd maskonurów, których w okresie lęgowym przybywa na wyspę około 700.000 par. Dowiemy się też wiele o mieszkańcach wyspy i o tym, w jakich sposób angażują się w pomoc młodym ptakom. W pewnym okresie roku młode maskonury zwabione światłami domostw, zamiast w stronę oceanu, wędrują w kierunku miasta. Są one „zbierane” przez lokalnych ochotników i przyrodników, badane i wypuszczane w stronę morza. Wszystko odbywa się pod okiem specjalistów i weterynarzy, a w akcji pomocy zwierzętom uczestniczą też dzieci.

Po trekkingu udamy się w odwiedziny do centrum maskonurów, które zajmuje się rehabilitacją tych ptaków. Poznamy weterynarzy i opiekunów zwierząt, którzy opowiedzą nam o swojej pracy. Odwiedzimy też ptasich pacjentów.

8. DZIEŃ – dotarcie na Golden Circle

Żegnamy się z wyspą Vestmannaeyjar, by rozpocząć eksplorację Islandzkiego Obszaru Geotermalnego zwanego Golden Circle. Na początek czeka nas wizyta w Lava Centre, gdzie obejrzymy interaktywną wystawę edukacyjną przedstawiająca aktywność wulkaniczną i trzęsienia ziemi występujące na terenie Islandii.

Wyposażeni w nowo zdobytą wiedzę odbędziemy spacer wokół jednego z najbardziej charakterystycznych gejzerów na Islandii, a wieczorem udamy się nad „Złoty Wodospad”, przy którym podziwiać będziemy zachód słońca.

9. DZIEŃ – kąpiele w gorących źródłach, ewentualnie nurkowanie w szczelinie między kontynentami 🙂

Czy mieliście okazję wykąpać się w dzikich termalnych źródłach, podgrzewanych aktywnością wulkanów? Jeśli nie, to dziś z pewnością uda się wam skorzystać z tej jedynej w swoim rodzaju, atrakcji Islandii. Podczas naszego trekkingu, na termalnym szlaku, odwiedzimy wiele dzikich źródeł wypełnionych parującą ciepłą wodą. W naszych plecakach nie może zabraknąć ręczników i kostiumów kąpielowych!

Fakultatywnie:

Dla chętnych przygotowaliśmy również możliwość skorzystania tego dnia z aktywności ekstremalnych! Zjazd do wulkanu Þríhnúkagígur, którego erupcja odbyła się prawie 4000 lat temu. W środku będziemy mieć jedyną w swoim rodzaju okazję podziwiać ogromną komorę magmową, która powstała w wyniku jego wybuchu (fakultatywnie).

Dla tych z nas, którzy uwielbiają pływać/nurkować: wycieczka na styk kontynentów – Silfra. Podwodny wąwóz, zalany krystalicznie czystą wodą lodowcową, to jedyne miejsce na świecie, w którym możemy znaleźć się jednocześnie pomiędzy dwoma kontynentami – Ameryką Północną i Europą!

Mamy dwie opcje: pływanie lub nurkowanie

WARUNKI:
Możliwości zanurkowania w szczelinie skalnej Silfra, koszt od 1070 PLN (niezbędny certyfikat PADI OWD oraz certyfikat nurkowania w suchym skafandrze – Dry Suit Diver lub 10 zalogowanych nurkowań w suchym skafandrze w ciągu ostatnich dwóch lat).

Możliwości snorkelingu w szczelinie skalnej Silfra, koszt od 600 PLN (limit wiekowy 12 lat lub wzrost 150 cm, 45 kg wagi).

W cenie wliczone jest wypożyczenie sprzętu nurkowego/snorklingowego + suchego skafandra. 

10. DZIEŃ – rejs w poszukiwaniu wielorybów

Nasza dzisiejsza przygoda rozpocznie się w porcie Rejkiawiku. To tu odwiedzimy wystawę „Whales of Iceland”, dzięki której dowiemy się więcej o waleniach, które pojawiają się w wodach otaczających Islandię. Zobaczymy dwadzieścia trzy naturalnej wielkości modele delfinów, orek i wielorybów.

Naszą wiedzę wykorzystamy w praktyce, wyruszając w rejs w poszukiwaniu waleni. Razem z przewodnikiem wycieczki wypatrywać będziemy wielorybów karłowatych i humbaków, delfinów, morświnów, a nawet orek! 

11. DZIEŃ – w drogę do domu

To już ostatni dzień naszej przygody w „krainie lodu i ognia”. Kończymy naszą wycieczkę pełną niezapomnianych wrażeń. Dla chętnych (o ile sytuacja sejsmiczna na to pozwoli) będzie opcja zrelaksowania się przed wylotem w wodach termalnych Blue Lagoon. Są to zbiorniki wodne podgrzewane aktywnością termalną, dzięki której można się kąpać również podczas opadów śniegu.*

*W związku z erupcją wulkanu, która rozpoczęła się 8. lutego 2024 roku – obiekt został tymczasowo zamknięty. Według raportów islandzkiego biura meteorologicznego, erupcja już ustała. Dalsza aktualizacja i informacje będą przekazywane uczestnikom drogą mailową. 

Każde dziecko na naszej wyprawie otrzymuję Kartę Podróżnika Biura Podróży „Śladami Neli”, na którą może zbierać naklejki, które przysługują po zdobyciu określonego poziomu dzikości. Na tej wyprawie można zdobyć 8 poziomów dzikości:

  • Za spotkanie dzikich reniferów.
  • Za dotarcie do lodowca.
  • Za jazdę konno po wulkanicznej plaży.
  • Za obserwację maskonurów.
  • Za zobaczenie wielorybów.
  • Za pływanie w szczelinie międzykontynentalnej.
  • Za kąpiel w gorących źródłach podgrzewanych aktywnością wulkanów.
  • Za dotarcie do Złotego Wodospadu.

 

 

CENA:

1) TERMIN NA MAJ 2024:

4000 EURO – dorosły (364 EURO/dzień)
3630 EURO – dziecko (330 EURO/dzień)

2) TERMIN NA MAJ 2025:

41oo EURO – dorosły (373 EURO/dzień)
3730 EURO – dziecko (339 EURO/dzień)

CENA ZAWIERA

  • Transfer z/do lotniska zgodnie z planem wycieczki;
  • Przejazdy autokarowe/busem na planowanej trasie wycieczki;
  • 10 noclegów w hotelach/pensjonatach o standardzie 2 lub 3 gwiazdkowym wraz ze śniadaniami zgodnie z lokalną ofertą;
  • Udział w safari w poszukiwaniu dzkich reniferów;
  • Bilet wstępu do wioski wikingów w parku Vestrahorn;
  • Przejazd konno lub na lonży w okolicach miasteczka Vik; 
  • Bilet w dwie strony na przeprawę promową na wyspę Vestmannaeyjar; 
  • Trekking edukacyjny w poszukiwaniu maskonurów na wyspie Vestmannaeyjar;
  • Bilet wstępu do Sanktuarium Białug i Maskonurów na wyspie Vestmannaeyjar;
  • Bilet wstępu do interaktywnego muzeum lawy;
  • Trekking Edukacyjny w dolinie Reykjadalur;
  • Wstęp na wystawę Whale of Iceland; 
  • Rejs w poszukiwaniu wielorybów;
  • Opiekę polskojęzycznego pilota w trakcie całej wycieczki, za wyjątkiem aktywności fakultatywnych;
  • Ubezpieczenie Signal Iduna KL 100 tys. EUR, NNW 30 tys. PLN, OC 30 tys. EUR, BP 2 tys. PLN; 
  • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy;

WYŻYWIENIE

10 śniadań;

 

CENA NIE ZAWIERA

  • Biletu lotniczego do i z Reykjavík  (Islandia). Cena około 2000 zł/osoba w zależności od konfiguracji lotu (ceny biletów mogą różnić się w zależności od terminu i sezonu). Bilet można kupić we własnym zakresie lub za pośrednictwem certyfikowanego Agenta Lotniczego IATA z którym współpracujemy. Nasz przedstawiciel będzie wyruszał z lotniska w Warszawie. Mogą Państwo dołączyć do osób wyruszających z Warszawy lub spotkamy się bezpośrednio na lotnisku docelowym;
  • Biletu lotniczego na trasie wewnętrznej z Reykjavík (REK) do Egilsstaðir (EGS) cena około 650 zł/osoba w zależności od konfiguracji lotu (ceny biletów mogą różnić się w zależności od terminu i sezonu). Bilet można kupić we własnym zakresie lub za pośrednictwem certyfikowanego Agenta Lotniczego IATA z którym współpracujemy;
  • Napiwków;
  • Biletów i opłat za atrakcje i wstępy nie ujęte w programie;
  • Ponadto cena nie obejmuje dodatkowych posiłków nieuwzględnionych w programie oraz innych wydatków osobistych.

Fakultetów (fakultety zależą od dostępności na miejscu):

  • Możliwości wynajęcia kajaków w zatoce Jökulsárlón, koszt ok. 400 PLN/osoba (limit wiekowy 14 lat);
  • Możliwości trekkingu po lodowcu Vatnajökull, koszt ok. 440 PLN/osoba (limit wiekowy 10 lat);
  • Możliwość wypłynięcia amfibią po zatoce Jökulsárlón, koszt ok. 200 PLN/osoba (brak limitu wiekowego);
  • Możliwości odbycia zjazdu do nieczynnego wulkanu Þríhnúkagígur, koszt ok. 1400 PLN (limit wiekowy 8 lat);
  • Możliwości zanurkowania w szczelinie skalnej Silfra, koszt od 1070 PLN (niezbędny certyfikat PADI OWD oraz nurkowania w suchym skafandrze – Dry Suit Diver lub 10 zalogowanych nurkowań w suchym skafandrze w ciągu dwóch lat).
  • Możliwości snorkelingu w szczelinie skalnej Silfra, koszt od 600 PLN (limit wiekowy 12 lat lub wzrost 150 cm, 45 kg wagi).W cenie wliczone jest wypożyczenie sprzętu nurkowego/snorklingowego.
  • Możliwość skorzystania z basenów Blue Lagoon, koszt około 290 PLN/osoba.

Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i stanowią zaproszenie do składania zapytań. Finalny plan wycieczki oraz warunki zostaną ujęte w umowie o udział w imprezie turystycznej.

ZGŁOŚ ZAINTERESOWANIE

  • Jeżeli chciałbyś wyruszyć na wyprawę Śladami Neli i uzyskać więcej informacji – wypełnij formularz.
  • W odpowiedzi – skontaktujemy się telefonicznie lub mailowo.
  • Prosimy sprawdzić, czy w formularzu wszystkie dane kontaktowe są podane prawidłowo i nie ma literówek.
  • Możesz też skontaktować się z nami wysyłając maila na podroze@sladamineli.pl lub telefonicznie na numer: +48 798 555 191
  • Uprzejmie informujemy, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia i data wpłaty zaliczki. Szczegóły w Regulaminie.
Formularz Zainteresowani