Estonia (5 dni)

Przygoda: Przeprawa przez bagna Estonii i poszukiwanie latającej wiewiórki

Estonia to jeden z najmniej zaludnionych krajów w Europie. Dzięki temu na naszej wyprawie będziemy mieć idealne warunki do obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Naszym celem jest odnalezienie wyjątkowego małego gryzonia – latającej wiewiórki syberyjskiej.
Odwiedzimy też Park Narodowy Soomaa, który słynie ze zjawiska „piątej pory roku”, czyli okresu wielkich rozlewisk. Weźmiemy udział w spływie kajakowym przez zalane łąki i spacerze po torfowisku w specjalnie przygotowanych butach przypominających rakiety śnieżne. Wieczorami będziemy relaksować się w tradycyjnych estońskich saunach i wypatrywać błędnych ogników ze słowiańskich legend.

W SKRÓCIE

• 5 dni
• Kwiecień 2025
• Grupy około: 25 osób
• Wiek: od 3 roku życia (niektóre atrakcje wymagają weryfikacji wiekowej. W przypadku chęci wyjazdu z malutkimi dziećmi – prosimy o kontakt).

OTWARTA REZERWACJA NA
KWIECIEŃ 2025:
12 – 16 kwietnia 2025 (sobota – środa)

Nowe terminy – napisz do nas

Możliwość organizacji wyjazdów dla grup prywatnych oraz szkolnych.

Poziom dzikości wyprawy

  • Za poszukiwanie latającej wiewiórki.
  • Za spływ kajakowy przez Park Narodowy Soomaa.
  • Za spacer po torfowisku lub kąpiel w rozlewiskach. 
  • Za dostrzeżenie „błędnego ognika” unoszącego się nad bagnami lub zaobserowanie łosia, niedźwiedzia bądź rysia. 

1. DZIEŃ – docieramy do domu latającej syberyjskiej wiewórki

Wyruszamy na poszukiwania polatuchy, czyli wiewiórki, która potrafi szybować między drzewami, mieszka dość blisko Polski i jest jedyną latającą wiewiórką w Europie 🙂

Po lądowaniu w stolicy Estonii – Tallinie, czeka nas przeprawa na wschód kraju do rezerwatu, który zamieszkują te niesamowite zwierzęta. To wyjątkowe miejsce, częściowo prywatne, stworzone przez miłośników przyrody, których celem jest ochrona mieszkających tam zwierząt. Zaprzyjaźnieni naukowcy badający lokalną faunę opowiedzą nam o swojej pracy. Dowiemy się jak ustawia się fotopułapki oraz w jaki sposób możemy zlokalizować gniazda mieszkających w koronach drzew latających gryzoni. Polatuchy syberyjskie potrafią szybować między drzewami na odległość 50 metrów, mamy więc nadzieję, że jedna z nich przeleci nam nad głowami :).  Nocujemy nad jeziorem Pejpus – największym jeziorem Estonii. 

2. DZIEŃ – szlakiem dzikiej przyrody w poszukiwaniu zwierząt

Dziś rozpoczynamy obserwacje w terenie (za dnia). Na szlaku możemy spotkać takie zwierzęta jak rysie, łosie, niedźwiedzie, sowy, jenoty i oczywiście nasze syberyjskie wiewiórki. Nasze zadanie to znalezienie dziupli polatuchy. Nie należy ono jednak do łatwych. Na terenie Estonii pozostało jedynie około setki tych małych zwierząt, które prowadzą bardzo skryty, nocny tryb życia. Jednak z pomocą naszego przewodnika będziemy mogli podążać ich śladami i zwiększymy szansę obserwacji.

Pod wieczór, ubrani w nieprzemakalne kurtki i wyposażeni w zapas ciepłej herbaty wyjdziemy na spacer pod gwieździstym niebem. Będziemy wypatrywać głównej bohaterki naszej przygody, która staje się aktywna właśnie po zachodzie słońca 🙂 

Błędne ogniki w sztuce i wyobrażeniach:

3. DZIEŃ – w krainie mokradeł i mitycznego ducha bagien

Opuszczamy las latających wiewiórek, by przenieść się do krainy mokradeł – Parku Narodowego Soomaa.

Bagna i torfowiska pokrywają ponad jedną czwartą powierzchni Estonii, a lokalni mieszkańcy chętnie zażywają odżywczych kąpieli w ich wodach, bogatych w związki organiczne, które napinają i zmiękczają skórę. Są one również ważnym elementem lokalnej mitologii.

Kraina mokradeł według estońskich legend jest strzeżona przez Soovana – samotnego ducha bagien. Według wierzeń jest to spokojny stwór, który żyje na bagnach i torfowiskach. Jest dość nieuchwytny, ale nie należy go niepokoić, a szczególnie zrywać jagód, które rosną na jego głowie. Mówi się, że ma magiczne moce, pojawia się nie wiadomo skąd, a jego oczy przypominają dwa jasne światła, które zwabiają wędrowców w głąb bagien.

Ta legenda przypominać może nasze błędne ogniki z mitologii słowiańskiej, które pojawiają się nad torfowiskami i również według wierzeń kierowały zbłąkanych ludzi w niewłaściwą stronę. Ludzie ci wędrowali przez mgłę w stronę świateł, gdyż myśleli, że widzą w oddali domostwa, a w rzeczywistości wchodzili coraz głębiej w bagna.

W rzeczywistości zjawisko błędnych ogników, które można dostrzec nocami nad torfowiskami ma związek z samozapłonem gazów wydobywających się z gnijących szczątków materii organicznej.

Jednak w mitologii słowiańskiej zjawisko to tłumaczono jako pokutujące świetliste dusze, które chcą wciągnąć ludzi w bagna.

Jeżeli będziemy mieć szczęście – zaobserwujemy zjawisko błędnych ogników, które w wierzeniach mitologii estońskiej, jak i słowiańskiej odgrywały bardzo dużą rolę.

Podczas wieczoru przy ognisku wysłuchamy baśniowych historii o magicznych mieszkańcach bagien. 

 

4. DZIEŃ – spacer po bagnach 

Aby odwiedzić najbardziej tajemnicze zakątki parku Soomaa skorzystamy z kajaków. W tracie „piątej pory roku” to preferowany przez odwiedzających środek transportu. Zobaczymy zalane przez wiosenne odwilże wioski, zatopione łąki i lasy, których krajobraz przekształca się w gigantyczne, płytkie jezioro. To idealne warunki dla wielu gatunków ptaków: żurawi, siewek, kulików i łabędzi. 

Naszą przeprawę przez te zapierające dech w piersiach pejzaże zakończymy wkraczając na bagna. Pomoże nam w tym specjalnie wykonane obuwie, dzięki któremu będziemy mogli spacerować po miękkim torfie i uginającej się pod naszymi stopami glebie. 

Idealnym zakończeniem, tego pełnego wyzwań dnia, będą odwiedziny w tradycyjnej estońskiej saunie i kąpiel w gorącej balii na świeżym powietrzu. 

5. DZIEŃ – pożegnanie z duchem bagien

To niestety koniec naszej wycieczki. O poranku czekają nas ostatnie chwile, które spędzimy podziwiając unoszące się nad zalewiskiem mgły. Następnie wyruszymy w drogę powrotną do Tallina i wrócimy do domu głodni kolejnych przygód :).

Każde dziecko na naszej wyprawie otrzymuję Kartę Podróżnika Biura Podróży „Śladami Neli”, na którą może zbierać naklejki, które przysługują po zdobyciu określonego poziomu dzikości. Na tej wyprawie można zdobyć 4 poziomy dzikości:

  • Za poszukiwanie latającej wiewiórki.
  • Za spływ kajakowy przez Park Narodowy Soomaa.
  • Za spacer po torfowisku lub kąpiel w rozlewiskach.
  • Za dostrzeżenie „błędnego ognika” unoszącego się nad bagnami lub zaobserowanie łosia, niedźwiedzia bądź rysia.

 

 

 

CENA:

1) TERMIN NA KWIECIEŃ 2025:

1300 EURO – dorosły (260 EURO/dzień)
1200 EURO – dziecko (240 EURO/dzień)

CENA ZAWIERA

  • Transfery na trasach oraz z/do lotniska w Tallinie, zgodnie z planem wycieczki;
  • 4 noclegi w hotelach i pensjonatach o standardzie 2 lub 3 gwiazdkowym  wraz ze śniadaniami zgodnie z lokalną ofertą;
  • Trekking edukacyjny na ścieżce dydaktycznej w rezerwacie Polatuch (Latających Wiewiórek Syberyjskich) wraz z obserwacją;
  • Spływ kajakowy w Parku Narodowym Soomaa;
  • Trekking przyrodniczy w parku narodowym Soomaa wraz z wycieczką na bagna i aktywnością „Bog Walkingu”;
  • Wypożyczenie nakładek na buty do „Bog Walkingu”;
  • Opiekę polskojęzycznego pilota podczas całej wycieczki;
  • Ubezpieczenie Signal Iduna KL 100 tys. EUR, NNW 30 tys. PLN, OC 30 tys. EUR, BP 2 tys. PLN; 
  • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy;

 

WYŻYWIENIE

  • 4 śniadania; 3 lunche; 4 obiado-kolacje;

CENA NIE ZAWIERA

  • Biletu lotniczego do i z Tallina (Estonia). Cena około 1000 – 1600 zł/osoba w zależności od konfiguracji lotu (ceny biletów mogą różnić się w zależności od terminu i sezonu). Bilet można kupić we własnym zakresie lub za pośrednictwem certyfikowanego Agenta Lotniczego IATA z którym współpracujemy. Nasz przedstawiciel będzie wyruszał z lotniska w Warszawie. Mogą Państwo dołączyć do osób wyruszających z Warszawy lub spotkamy się bezpośrednio na lotnisku docelowym;
  • Napiwków;
  • Biletów i opłat za atrakcje i wstępy nie ujęte w programie;
  • Ponadto cena nie obejmuje dodatkowych posiłków nieuwzględnionych w programie oraz innych wydatków osobistych.

Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i stanowią zaproszenie do składania zapytań. Finalny plan wycieczki oraz warunki zostaną ujęte w umowie o udział w imprezie turystycznej.

Zdjęcia wiewiórki na drzewie: credit – Mainichi/Taichi Kaizuka

ZGŁOŚ ZAINTERESOWANIE

  • Jeżeli chciałbyś wyruszyć na wyprawę Śladami Neli i uzyskać więcej informacji – wypełnij formularz.
  • W odpowiedzi – skontaktujemy się telefonicznie lub mailowo.
  • Prosimy sprawdzić, czy w formularzu wszystkie dane kontaktowe są podane prawidłowo i nie ma literówek.
  • Możesz też skontaktować się z nami wysyłając maila na podroze@sladamineli.pl lub telefonicznie na numer: +48 798 555 191

Uprzejmie informujemy, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia i data wpłaty zaliczki. Szczegóły w Regulaminie.

Formularz Zainteresowani