Islandia (6 dni) – majówka 2025 dla całej rodziny
Od 6640 PLN/osoba
Przygoda: Obserwacje kolonii lęgowych maskonurów na wyspach Vestmannaeyjar.
Z końcem kwietnia na południe Islandii przybywają maskonury, które przez kilka kolejnych miesięcy zakładają swoje kolonie lęgowe na stromych wietrznych klifach wyspy. Ich największe skupisko możemy obserwować na archipelagu wysp Vestmannaeyjar. Wyspy zwane „ukrytym klejnotem Islandii” odwiedza znacznie mniej turystów niż pozostałe popularne rejony kraju, a na miejscu stacjonuje wielu naukowców badających te niezwykłe ptaki.
Podczas naszego pobytu na Vestmannaeyjar wybierzemy się na trekking w celu obserwacji maskonurów, spotkamy się też z pracownikami „Beluga Whales and Puffins Sanctuary”, którzy opowiedzą nam o swojej pracy związanej z ochroną gatunków występujących na archipelagu.
Odwiedzimy też islandzki „Złoty Krąg”, na którego trasie leżą najbardziej rozpoznawalne formacje geologiczne wyspy: wodospady, gejzery i formacje zastygłej magmy. Z Reykjaviku wyruszymy w rejs w poszukiwaniu wielorybów, posilimy się też własnoręcznie upieczonym w wulkanie bochenkiem chleba.
W SKRÓCIE
• 6 dni
• Majówka 2025
• Grupy około: 25 osób
• Wiek: od 4 roku życia (niektóre atrakcje wymagają weryfikacji wiekowej. W przypadku chęci wyjazdu z malutkimi dziećmi – prosimy o kontakt).
OTWARTA REZERWACJA NA
Majówka 2025:
28 kwietnia – 3 maja 2025 (poniedziałek – sobota)
Lipiec 2025
7 lipca – 12 lipca 2025 (poniedziałek – sobota)
Sierpień 2025
11 sierpnia – 16 sierpnia 2025 (poniedziałek – sobota)
Nowe terminy – napisz do nas
Możliwość organizacji wyjazdów dla grup prywatnych oraz szkolnych.
Poziom dzikości wyprawy
- Za obserwacje maskonurów.
- Za zobaczenie wielorybów.
- Za poznanie wulkanicznych sekretów Islandii.
- Za kąpiel w gorących źródłach podgrzewanych aktywnością wulkanów.
- Za upieczenie chleba w wulkanie.
Spytaj o miejsce na termin:
1. DZIEŃ – witamy na wyspie lodu i ognia
Przylatujemy na wulkaniczną wyspę! Aby dotrzeć na Islandię, pokonamy ponad dwa tysiące kilometrów! Jeśli spojrzymy na mapę, okaże się, że ze stolicy kraju – Rejkiawiku, w której spędzimy naszą pierwszą noc, bliżej nam do Grenlandii niż Polski 🙂
2. DZIEŃ – rejs na wyspę maskonurów
Dziś zmieniamy środek transportu na prom. Czeka nas przeprawa na wyspę Maskonurów – Vestmannaeyjar. Położona przy południowym brzegu Islandii wyspa to główna lokalizacja kolonii lęgowych „braciszków arktycznych” (tak brzmi bezpośrednie tłumaczenie łacińskiej nazwy maskonurów – Fratercula arctica :)). Otaczający Vestmannaeyjar otwarty ocean oraz skalista, pełna stromych klifów linia brzegowa to idealne warunki życia dla tego morskiego ptaka.
Poza maskonurami archipelag jest domem dla dwóch białuch: Little White i Little Grey, które przebyły 9000 kilometrów ze swojego poprzedniego domu w parku wodnym w Szanghaju drogą powietrzną, lądową i morską do sanktuarium, położonego w dużej, naturalnej zatoce na Vestmannaeyjar.
3. DZIEŃ – obserwacje kolonii lęgowych maskonurów
Razem z naszym lokalnym przewodnikiem wyruszamy na trekking po wyspie Vestmannaeyjar. Będziemy poszukiwać gniazd maskonurów, których w okresie lęgowym przybywa na wyspę około 700.000 par. Dowiemy się też wiele o mieszkańcach wyspy i o tym, w jakich sposób angażują się w pomoc młodym ptakom. W pewnym okresie roku młode maskonury zwabione światłami domostw, zamiast w stronę oceanu, wędrują w kierunku miasta. Są one „zbierane” przez lokalnych ochotników i przyrodników, badane i wypuszczane w stronę morza. Wszystko odbywa się pod okiem specjalistów i weterynarzy, a w akcji pomocy zwierzętom uczestniczą też dzieci.
Po trekkingu udamy się w odwiedziny do centrum maskonurów, które zajmuje się rehabilitacją tych ptaków. Poznamy weterynarzy i opiekunów zwierząt, którzy opowiedzą nam o swojej pracy. Odwiedzimy też ptasich pacjentów.
4. DZIEŃ – monitoring aktywności wulkanicznej na „Złotym Kręgu”
Żegnamy się z wyspą Vestmannaeyjar, by rozpocząć eksplorację Islandzkiego Obszaru Geotermalnego zwanego Golden Circle. Na początek czeka nas wizyta w Lava Centre, gdzie obejrzymy interaktywną wystawę edukacyjną przedstawiająca aktywność wulkaniczną i trzęsienia ziemi występujące na terenie Islandii.
Wyposażeni w nowo zdobytą wiedzę odbędziemy spacer wokół jednego z najbardziej charakterystycznych gejzerów na Islandii, a po południu udamy się nad „Złoty Wodospad”.
Na koniec dnia dotrzemy do miasteczka Laugarvatn, gdzie chętni będą mogli skorzystać ze zjawiskowo położonych gorących źródeł.
5. DZIEŃ – śnidanie wprost z wulkanu oraz safari w poszukiwanu wielorybów
Nasz dzień rozpocznie się dość nietypowo, bo od samodzielnie wykopanego z wulkanu śniadania. O poranku odwiedzimy geotermalną piekarnię, która w tradycyjny sposób wypieka islandzki chleb hverabrauð. Przygotowana dzień wcześniej masa zakopywana jest na 24 godziny w ciepłym gruncie. Po wykopaniu formy z gotowym chlebem, można cieszyć się ciepłym bochenkiem wraz z lokalnymi dodatkami.
Następnie czeka nas przejazd do Rejkiawiku. To tu odwiedzimy wystawę „Whales of Iceland”, dzięki której dowiemy się więcej o waleniach, które pojawiają się w wodach otaczających Islandię. Zobaczymy dwadzieścia trzy naturalnej wielkości modele delfinów, orek i wielorybów.
Naszą wiedzę wykorzystamy w praktyce, wyruszając w rejs w poszukiwaniu waleni. Razem z przewodnikiem wycieczki wypatrywać będziemy wielorybów karłowatych i humbaków, delfinów, morświnów, a nawet orek!
To też idealna okazja na podziwianie maskonurów. Specjalną łodzią podpłyniemy do klifów, na których mieszkają maskonury, aby przyjrzeć się z bliska, jak wyglądają ich kolonie lęgowe.
6. DZIEŃ – w drogę do domu
To już ostatni dzień naszej przygody w „krainie lodu i ognia”. Kończymy naszą wycieczkę pełną niezapomnianych wrażeń. Dla chętnych (o ile sytuacja sejsmiczna na to pozwoli) będzie opcja zrelaksowania się przed wylotem w wodach termalnych Blue Lagoon. Są to zbiorniki wodne podgrzewane aktywnością termalną, dzięki której można się kąpać również podczas opadów śniegu.
Po wizycie w SPA przemieszczamy się na lot powrotny do domu.
Każde dziecko na naszej wyprawie otrzymuję Kartę Podróżnika Biura Podróży „Śladami Neli”, na którą może zbierać naklejki, które przysługują po zdobyciu określonego poziomu dzikości. Na tej wyprawie można zdobyć 5 poziomów dzikości:
- Za obserwacje maskonurów.
- Za zobaczenie wielorybów.
- Za poznanie sekretów wulkanicznych Islandii.
- Za kąpiel w gorących źródłach podgrzewanych aktywnością wulkanów.
- Za upieczenie chleba w wulkanie.
CENA:
TERMIN NA 2025:
1625 EURO – dorosły (około 6960 PLN)
1550 EURO – dziecko (około 6640 PLN)
Cena zawiera
-
- Transfer z/do lotniska Reykjavik Keflavik (KEF) zgodnie z planem wycieczki;
- Przejazdy autokarowe/busem na planowanej trasie wycieczki;
- 5 noclegów w hotelach/pensjonatach o standardzie 2 lub 3 gwiazdkowym wraz ze śniadaniami zgodnie z lokalną ofertą;
- Bilety na przeprawę promową na wyspy Vestmannaeyjar (w obie strony);
- Trekking edukacyjny w poszukiwaniu kolonii lęgowych maskonurów wraz z loklanym przewodnikiem;
- Bilety wstępu do „Beluga Whale and Puffin Sanctuary”;
- Bilety wstępu do LAVA Centre;
- Lunch w LAVA Centre;
- Aktywność pieczenia chleba w wulkanie;
- Wstęp na wystawę Whale of Iceland;
- Rejs w poszukiwaniu wielorybów i maskonurów;
- Opiekę polskojęzycznego pilota w trakcie całej wycieczki, za wyjątkiem aktywności fakultatywnych;
- Ubezpieczenie Signal Iduna KL 100 tys. EUR, NNW 30 tys. PLN, OC 30 tys. EUR, BP 2 tys. PLN;
- Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy;
WYŻYWIENIE
5 śniadań; lunch w Lava Centre.
Cena nie zawiera
- Biletu lotniczego do i z Reykjavík (Islandia). Cena około 1500 zł/osoba w zależności od konfiguracji lotu (ceny biletów mogą różnić się w zależności od terminu i sezonu). Bilet można kupić we własnym zakresie lub za pośrednictwem certyfikowanego Agenta Lotniczego IATA z którym współpracujemy. Nasz przedstawiciel będzie wyruszał z lotniska w Warszawie. Mogą Państwo dołączyć do osób wyruszających z Warszawy lub spotkamy się bezpośrednio na lotnisku docelowym;
- Napiwków;
- Biletów i opłat za atrakcje i wstępy nie ujęte w programie;
- Ponadto cena nie obejmuje dodatkowych posiłków nieuwzględnionych w programie oraz innych wydatków osobistych.
Fakultetów (fakultety zależą od dostępności na miejscu):
- Możliwość skorzystania z basenów termalnych w Laugarvatn, koszt około 157 PLN/osoba, 100 PLN/dziecko 10-16 lat, dzieci do 9 roku życia – wstęp darmowy. Na miejscu możliwość wypożyczenia szlafroków i ręczników kąpielowych za dodatkową opłatą.
- Możliwość skorzystania z basenów Blue Lagoon, koszt około 290 PLN/osoba.
-
Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i stanowią zaproszenie do składania zapytań. Finalny plan wycieczki oraz warunki zostaną ujęte w umowie o udział w imprezie turystycznej.
KLIKNIJ I SPYTAJ O DOSTĘPNOŚĆ MIEJSC